Genel

Arabadan Asfalt ve Zift Lekesi Nasıl Temizlenir

Arabadan Asfalt ve Zift Lekesi Nasıl Temizlenir

Pratik ve kolay yoldan arabadan zift lekesi nasıl temizlenir, işte siz en basit yöntemler.

Karayollarında özellikle yaz aylarında yapılan bakım ve onarım çalışmaları artar. Bu bakım ve onarım sırasında ziftleme çalışmasının yapılması ve tamamen kurumadan yolların kullanıma açılması sürücülere zor anlar yaşatır. Zift lekelerinin arabalara sıçraması ise sürücülerin hiç istemediği bir durumdur.  Peki, arabadan zift lekesi nasıl temizlenir? İşte size pratik yöntemler

Arabadan zift lekesi Nasıl Temizlenir

Zift lekesi olan arabaya erken müdahale etmek gerekir. Bu lekeler kesinlikle köpüklüme ya da yıkıma esnasında çıkmaz. Bu nedenle zift lekelerini çıkarmak için yapabileceğiniz iki yöntem bulunuyor.

Gazyağı, mazot ya da benzin kullanarak arabadan zift lekesini çıkarmak

Gazyağı, mazot ya da benzin kullanarak arabadan zift lekesini çıkarmak

  • Bunun için petrol ofislerinden alabileceğiniz az bir miktar mazot, benzin ya da gazyağına ihtiyacınız var.
  • Bulaşık süngerinin yumuşak kısmına benzini dökün ve zift lekesinin üzerine uygulayın. Bastırmanıza veya ovalamamanıza gerek kalmadan kolay ve hızlı bir şekilde lekelerden kurtulduğunuzu göreceksiniz.
  • Ardından arabanızı bol köpüklü su ile temizleyin. Benzin ile zift lekesi temizlemek denenmiş ve uygulanmış bir yöntemdir.

Margarin kullanarak arabadan zift lekesini çıkarmak

  • Eğer gazyağı, benzin ya da mazot kullanmak itemiyorsanız zift lekelerinden kurtulmanın bir diğer yolu margarin kullanmak, ancak bunun için güneşli, sıcak havaya ihtiyacınız var.
  • Margarini zift lekesi olmuş bölgelere sürün. Ardından arabanızı güneşte bekletip, margarinin erimesini sağlayın.
  • Lekelerinin margarin ile eriyip akmasının ardından bol köpüklü su ile arabanızı yıkayın.

Arabadan zift lekesi temizlerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Leke temizliği için petrol ürünlerinden herhangi birini kullanıyorsanız, kesinlikle uygulama esnasında ateşle yaklaşmayın. Ayrıca mümkünse uygulama esnasında eldiven kulanın.
  • Daha öncede belirttiğimiz gibi benzin denenmiş bir yöntem, ancak bir diğer yöntem olarak tiner öneriliyor. Sentetik tiner ve selülotik tiner, ya da amonyaklı ürünler arabanın plastik kısımlarına kalıcı zarar verdiği için kesinlikle kullanmayın.

Yorum Yap