Banyo

Çamaşır Makinesinin Deterjan Gözü Nasıl Temizlenir

Çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl temizlenir işte size 3 adımda kolay ve pratik temizleme yöntemi;

3 Adımda Çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl temizlenir?

Çamaşır makinesinin gözü deterjan kalıntıları nedeniyle çok çabuk kirlenir. Uzun süre bakımı yapılmazsa hem çamaşır makinesine zarar verir, hem de temizliğini yapmak güçleşir. Ayrıca mikroorganizmaların üremesine neden olduğu için yıkanan giysilerinin hijyenik açıdan temiz olmasını da engeller. Bu nedenle çamaşır yıkama sıklığına göre her 15 yıkamada bir temizliği yapılırsa hem çamaşır makinesinin ömrü uzar, hem de çamaşırlarda hijyen sağlanmış olur.Peki, çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl temizlenir, işte size temizliğin püf noktaları;

  1. Deterjan gözünü yuvasından çıkarın.

Çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl temizlenir

Çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl temizlenir

Her çamaşır makinesinde farklılık göstermekle beraber deterjan bölmesini çıkarmanın en kolay yolu ortada bulunan yumuşatıcı bölümünün üst tarafında bulunan kısma hafifçe bastırmak ve yan taraflardan tutup yavaşça çekmektir. Uzun süre temizlenmediği zaman deterjan bölmesini çıkarmak zor olabilir. Ancak hızlıca bölmeyi çekmek parçaların kırılmasına veya hasar görmesine sebep olabilir, bu nedenle mümkün olduğunca dikkatli hareket etmek gerekir.

  1. Deterjan gözünü ılık su ile iyice yıkayın.

Çamaşır makinesinin deterjan gözü nasıl temizlenir

Bunun için bulaşık süngeri kullanabilirsiniz.Küçük bir kapta hazırlayacağınız deterjanlı suyun içine çok az çamaşır suyu ekleyerek tüm parçaları temizleyin. Suya eklediğiniz çamaşır suyu dezenfekte işlemi görecektir. Ancak kimyasal kullanmak istemezseniz karbonat ve sirke karışı yaparak deterjan yerine kullanabilir ve yine doğal yollarla hijyen sağlamış olursunuz. Ulaşılması zor yerler için eski diş fırçanızı kullanabilir yada kulak çöpünden yararlanabilirsiniz.

  1. Deterjan kutusunun yuvasını temizleyin.

Deterjan kutusunun yuvasını öncelikle nemli bez ile tüm kalıntıları iyice silin. Yine bu kısımları temizlerken diş fırçasını kullanabilirsiniz. Karbonatlı su ile yada çamaşır suyu yardımıyla tüm yüzeyi silerek temizleyin.

Son olarak kuru bez yardımıyla tüm parçaları silip yerine yerleştirin.

Çamaşır makinesinin deterjan gözünü temizlerken dikkat etmeniz gerekenler

  1. Çamaşır suyunu sulandırarak kullanın. Direk uyguladığınız çamaşır suyu makinanın plastik parçalarının sararmasına neden olur.
  2. Temizliğe başlamadan önce çamaşır makinesinin fişinin prizden çekildiğine emin olun.
  3. Makinanın parçalarına zarar vermemek ve çizmemek için sert temizlik malzemesi kullanmayın.
  4. Deterjan bölmesini çıkardıktan sonra bölmeye su dökmeyin. Silerek temizleyin. İnatçı lekeler için diş fırçası kullanabilirsiniz.

 

Yorum Yap