Telefon

Cep Telefonundan virüs nasıl temizlenir

cep telefonundan virüs nasıl temizlenir

Cep telefonu virüs temizleme nasıl yapılır? Hangi virüs temizleme programı kullanılmalı? Telefona virüs girdiğini nasıl anlarım? Telefonum yavaşladı, ne yapmalıyım?

Cep telefonu virüs temizleme veya virüs taraması belirli sıklıkta yapılması gerekir. Günümüzde cep telefonların kullanımının artması ile bir çok cep telefonu virüsü de ortaya çıkmaya başlamıştır.

Telefona virüs girdiğini nasıl anlarım?

Cep telefonu virüsleri, telefonun yavaşlaması, anlamsız reklam gösterimleri, başka sayfalara istemsiz yönlendirmeler, bilginiz dahilinde olmayan uygulamaların yüklü olması ve piliniz kısa sürede bitmesine neden olabilir.

cep-telefonu-virüs-nasil-temizlenir

Telefonum yavaşladı, ne yapmalıyım?

Cep telefonlarının yavaşlaması genellikle virüs kaynaklı olmaz. Her yavaşlama ve pil süresinin azalması virüs bulaştığı anlamına gelmez. Telefonun hafızası; fotoğraflar, videolar, müzik dosyaları ve yüklenmiş uygulamalar ile dolmuş olabilir.

Telefonu hızlandırmak için yapılması gerekenler:

  • Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.
  • Telefondaki fotoğraf, video veya müzik dosyalarından ihtiyacınız olmayanları silin.
  • İndirilenler dosyasında ihtiyacınız olmayan dosyaları silin.
  • Google Drive, Dropbox veya iTunes kullanarak dosyalarınızı yedekleyip, sık kullanmadıklarınızı telefondan silin.
  • Cep telefonunuzdan ön belleği silin. Uygulamalar pek çok dosyayı tekrar indirmemek için ön bellekte tutar, zamanla bu dosyaların boyutları büyüyebilir. Sık kullandığınız uygulamaya Ayarlar – Uygulamalar listesinden girip teker teker temizleyebilirsiniz. Herbiri ile uğraşmamak için Clean Master (Boost & AppLock) uygulamasını yükleyebilirsiniz.
  • Cep telefonunuzun yazılımı her zaman güncel olsun.

 

Hangi virüs temizleme programı kullanılmalı?

Virüs temizleme programı kurarken dikkatli olmak gerekir, telefonumuzdaki virüsten kurtulmak isterken başka virüsleri de cihazımıza bulaştırmamaya özen göstermeliyiz.

İlk olarak telefondaki ön belleği temizlemek için en çok tercih edilen  Clean Master (Boost & AppLock) uygulamasını kurup ön bellek temizliği yapmalıyız. Ön bellek temizliği bittikten sonra virüs tarama ve temizleme programlarından Avast Mobile Security & Antivirus veya Malwarebytes Anti-Malware i kurup tam tarama yapmak gerekir. 

Yorum Yap