Giyim

Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Temizlenir, Nasıl Çıkar?

Çikolatalı dondurma lekesi nasıl temizlenir, nasıl çıkar?

Yazın küçük kazalar sonucu ortaya çıkan çikolatalı dondurma lekesi nasıl temizlenir, nasıl çıkar?

Yaz aylarının vazgeçilmezi bir külah dondurma sonrası büyük küçük birçoğumuz başımıza gelen ve ufak kazalar sonucunda ortaya çıkan dondurma lekelerini büyük bir soruna neden olur. Özellikle açık renk giysilerde hemen fark edilen bu lekeleri çıkarmak güç olsa da asla çözümsüz değildir.

İşte size özellikle çikolatalı dondurma lekesi nasıl temizlenir, nasıl çıkar, püf noktaları;

Giysiden Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Temizlenir, Nasıl Çıkar?

Dondurma lekeleri şeker ve çikolata içerdiği için aslında inatçı ve zor lekeler arasındadır. Bu nedenle fark ettiğiniz an hızlı ve anında müdahale etmeyi gerektirir. Öncelikle dondurmanın döküldüğü alanı bir spatula ya da kaşık yardımıyla almalı daha sonra soğuk ya da sodalı su ile müdahale etmelisiniz.

Giysiden dondurma lekesini çıkarmanın en iyi yöntemi, kuru temizleme sıvısı kullanmaktır. Bunun için kuru temizleme sıvısını dondurma lekesinin üzerine dökün. Daha sonra ıslak bir temiz bez ile lekenin dışından içe doğru silerek temizleyin.

Alternatif bir diğer yöntem ise; karbon tetraklorür yağ çözücüsü ile lekeli olan kısmı silin. Ya da bir cay kasığı kadar boraks’ı içi ılık su dolu bir bardağın içine karıştırın ve lekeli kısmı silin. Daha sonra ılık su ile ıslatılmış bez ile iyice silin.

Halıdan Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çikolatalı dondurma lekesi nasıl temizlenir, nasıl çıkar?

Halı üzerine dökülen dondurmanın hemen kabasını alın.
Birinci yöntem; Bir bardak ılık suyun içerisine bir çay kaşığı kadar boraks koyup, karıştırın. Bez yardımıyla lekeli bölgeyi silin.
İkinci yöntem ise; karbon tetraklorür yağ çözücüsü ile lekeli olan kısmı silin.

Çikolatalı dondurma lekesi nasıl temizlenir, püf noktası

Dondurma lekesine kesinlikle ilk müdahale sıcak su ile yapılmaz. Sıcak su lekenin kumaşa ya da halıya daha çok yayılmasını sağlar. Bir diğer püf noktası ise kullanılan bezin pamuklu ve temiz olmasıdır.

Yorum Yap