Kişisel Bakım

Cilt Nasıl Temizlenir Cilt Temizleme Yöntemleri

Cilt Nasıl Temizlenir

Evde hazırlayabileceğiniz doğal cilt temizleme yöntemleri ile cildiniz sağlıkla ışıldayacak!

Cildiniz kışın zorlu koşullarından çıktıktan sonra daha özenli bir bakıma ihtiyaç duymaktadır. Cilt kuruması, lekelenmeler, kuruluktan meydana gelen çatlaklar gibi problemler etkin cilt temizleme yöntemleri ile kolaylıkla giderilebilir.

Evde cilt temizleme nasıl yapılır?

Kuru ciltler için cilt temizleme

 • Yatmadan önce az miktarda sütü bir parça pamuğa emdirin ve yüzünüzü hafifçe daireler çizerek silin. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 • 1 elma ve 3 kaşık kaymak ile mükemmel bir temizlik sağlayabilirsiniz. Elmanın kabuklarını soyun ve kaymakla homojen hale gelene kadar karıştırın. Bu karışımı cildinizi iyice yedirin. Ardından yüzünüze yumuşak bir bez örterek 10 dakika bekleyin.

Yağlı ciltler için cilt temizleme

 • 1 kâse sıcak su içine 1 avuç kuru papatya ekleyin. 5 dakika beklettikten sonra papatyaları süzün. Yumuşak biz bez veya havluyu suya batırın ve yüzünüzü hafif daireler çizerek silin. Ardından cildinizi doğal gül suyu ile yıkayın.

Doğal gül suyu yapımı için: Bir kavanozu gül yapraklarıyla doldurduktan sonra ağzına kadar içme suyu ilave edin. 15 gün sonra doğal gül suyu elde etmiş olacaksınız.

 • Buzdolabında beklettiğiniz soğuk süt ile yüzünüzü günde iki defa yıkayarak yağlı cilt probleminizi büyük ölçüde giderebilirsiniz.
 • Büyük marketlerde bulunabilen “papaya posası” yağlı ciltler için etkili bir  yöntemdir. Ölü derilerin ciltten kurtarılmasına yardımcı olur.

Normal ciltler için cilt temizleme

 • Bir salkım üzümün suyunu sıkın. Bir pamuğu üzüm suyuna batırdıktan sonra cildinizi nazikçe silin. 15 dakika bekledikten sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
 • Bir bardak yağmur suyuna birkaç damla gliserin damlatın. İyice karıştırdıktan sonra yüzünüzü bu karışımla yıkayın ve iyice kurulayın.
 • 1 yumurta akı, 1 çorba kaşığı süt ve yarım tatlı kaşığı bal alarak bir kâsede iyice karıştırın. Karışımı göz çevrenize değdirmeden yüzünüze yedirin. 15 dakika beklettikten sonra önce ılık, sonra soğuk su ile yıkayın. Bu işlemi haftada bir kez tekrarlayın.

Cilt Nasıl Temizlenir

Etkili bir cilt temizleme yöntemleri için püf noktaları

 • Etkili ve sonuç alabildiğiniz bir cilt temizleme için öncelikle düzenli olarak uygulama çok önemlidir. Her gün, her hafta veya ayda bir kez yapılan maskeleri tarifine uygun zamanlarda tekrarlamadığınız takdirde, ‘cildim neden güzel görünmüyor’ diye düşünmeye başlayabilirsiniz…
 • İkinci olarak maskelerin cildinizde etkili bir sonuç verebilmesi için, makyajla uyumak gibi bir hataya düşmemelisiniz. Makyajınızla uyuduğunuz bir gecenin sabahında, yüzünüze en güçlü maskeleri bile uygulasanız, sonuç alabilme süreciniz uzayacaktır.
 • Kimyasal içeriği olan kozmetik ürünlerden uzak durmalısınız. Cilt temizleme maskelerini evinizde kolayca hazırlayabildiğiniz gibi, doğal makyaj malzemelerini de tercih edebilirsiniz. Özellikle içeriğinde Polimetilmetakrilat madde içeren kapatıcı ve fondötenlerden uzak durmalısınız.

Yorum Yap