Giyim

Ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

Masa örtüsünden ketçap lekesi nasıl çıkar, Masa örtüsünden ketçap lekesi nasıl temizlenir,Beyaz tişörtten ketçap lekesi nasıl çıkar, Beyaz tişörtten ketçap lekesi nasıl temizlenir, Ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir,Halıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar,Halıdaki ketçap lekesi nasıl temizlenir, ketçap lekesi, Giysiden ketçap lekesi nasıl çıkar, Giysiden ketçap lekesi nasıl temizlenir

Kolay ve pratik yoldan ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

Birçok yemeklerinin yanında sos olarak vazgeçilmezi ketçabı hemen hemen sevmeyenimiz yoktur. Ancak yemek esnasında giysinize, beyaz tişörtünüze, halıya, masa örtüsüne veya kumaşa sıçrayan ketçap bir anda yemeğinizi kâbusa dönüştürür.

Peki, hızlı ve zahmetsiz bir şekilde ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir, işte size en basit yöntemler:

Halıdaki ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

 • Öncelikle halıya dökülen ketçabı yaymadan ve kurumasına izin vermeden, bir kaşık,küt ağızlı bıçak ya da spatula yardımıyla alın.
 • Bir fincan ılık suya, bir çay kaşığı toz deterjan ekleyip, karıştırın. Hazırladığınız karışımı temiz bir beze yayın.
 • Ovalanmadan lekenin üst kısmını tampon yaparak alın. Daha sonra lekenin bittiği yerden başlayarak dairesel hareketlerle silin.
 • Son olarak ıslak sünger yardımıyla silin ve durulayın. Kâğıt havlu ya da bez yardımıyla kurulayın.
 • Kimyasal yöntem kullanmak istiyorsanız, halınızı önce %10 oranında amonyak ilave edilmiş su ile daha sonra perkloretilen ile silebilir ya da halı şampuanı kullanabilirsiniz.

Giysiden ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

Ketçap lekesi elbiseden nasıl çıkar temizlenir

 • Giysinize bulaşan ketçap lekesini yaymadan ve kurumasına izin vermeden, bir kaşık, küt ağızlı bıçak yardımıyla alın.
 • Giysinin lekeli bölgeli kısmını ters çevirin. Temiz bölgelere temas ettirmeden üzerine soğuk su akıtın.
 • Giysinin tekrar düz kısmını çevirin. Temiz havluyu giysinin diğer yüzüne yerleştirin. Böylece ovalama esnasında lekenin temiz kısımlara bulaşmasını önlemiş olursunuz.
 • Giysinin lekeli bölgesini sıvı deterjanla ovalayıp, 10 dakika bekletin. Sıvı deterjan yok ise toz deterjanı suda çözdürüp kullanabilirsiniz.
 • Daha sonra işlem yaptınız bölgeyi durulayın. Ketçap lekesinin çıktığından emin olmak için giysinizi ışığa tutup inceleyin. Eminseniz kurumaya bırakın ancak emin değilseniz giysinizi temizleme talimatına göre makinede yıkayın ve açık havada kurumasını sağlayın.

Beyaz tişörtten ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

Beyaz tişörtten ketçap lekesini çıkarmak için yukarıda anlattığımız yöntemden yararlanabilirsiniz.  Ancak alternatif yöntem olarak lekenin fazlasını temizleyip soğuk su uygulaması yaptıktan sonra çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Bunun için, oda sıcaklığındaki 3/2 oranında su dolu çay bardağının içine, 3/1 oranında çamaşır suyu ilave edip bu karışım ile lekeli bölgeyi silin.Dikkat etmeniz gereken direk çamaşır suyu uygulaması giysiye zarar verir bu nedenle su ile karıştırıp kullanmak gerekir. İşlemden sonra bol su ile durulayıp, kurumaya bırakın.

Masa örtüsünden ketçap lekesi nasıl çıkar ve temizlenir?

Ketçap lekesi masa örtüsünden nasıl çıkar? nasıl temizlenir?

 • Kumaş olan masa örtüsünden ketçap lekesini çıkarmak için yapılacak işlemler;
 • Ketçabın fazlasını spatula yardımıyla alın.
 • Bir su bardağı ılık suya yarım çay bardağı amonyak ya da sirke karıştın. Dikkat etmeniz gereken amonyak renk solmasına neden olabilir, bu nedenle örtünüzde işlemden önce test etmenizde yarar var.
 • Hazırladığınız karışımı beze döküp lekeli bölgeyi silin. 10 dakika bekleyip durulayın. Açık havada kurutmasını sağlayın.

 

Yorum Yap