Sağlık

Saçta Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir? Bit Tedavisi

Saçta Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir

Pratik, hızlı ve etkili yöntemlerle saçta bit ve sirke nasıl temizlenir? İşte size pratik yöntemler

Önceki yazımızda Bit Nedir, Nasıl Bulaşır ve Korunma Yöntemleri Nelerdir değinmiştik, dilerseniz şimdi saçta bit ve sirke nasıl temizlenir hızlıca göz atalım.

Doğal bitkisel yolla saçta bit ve sirke nasıl temizlenir?

bit temizleme yöntemleri

Gazyağı ile Saçta Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir?

Doğal yöntemler arasında yıllardır halk arasında bilinen en iyi yöntemler arasında gaz yağı gelmektedir. Gazyağı ile bit ve sirkelerden kurtulmak için pamuk yardımıyla yağ bütün saç diplerine sürülür ve saç hava almayacak şekilde bir poşet ya da streç folyo yardımıyla sarılır. Ortalama 4-6 saat bekletildikten sonra bol ılık su ile yıkanır. Daha sonra saçlar nemliyken, varsa bit tarağı ile bir havlu üzerinde iyice taranır. Eğer bit tarağınız yoksa tarak dişlerinin arasına geçireceğiniz pamukta işinizi kolaylaştıracaktır. 1 hafta geçmeden aynı yöntem saçlara tekrar uygulanır.

Elma Sirkesi ile Bit Nasıl Temizlenir, İbrahim Saraçoğlu Tarifi

Doğal elma sirkesini saç diplerine kuru yeri kalmayacak şekilde uygulayın. Eğer sirkenin asit oranı yüksek ise saçlarınızı önceden ıslatın ya da elma sirkesinin içine bire bir oranında su karıştırın. Yaklaşık yarım ya da 1 saate yakın bekleyin. Daha sonra saçlarınız bol su yıkayın. Elma sirkesi ile yok olan bit ve canlı sirkelerin ardından larvaları tamamen yok etmek için ısırgan kürü uygulayın.

İbrahim Saraçoğlu Bit Tedavisi İçin Isırgan Kürü;
Elma sirkesi uygulamasından sonra 3 gün boyunca her gün; 500 ml kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı raf ömrü dolmamış kuru ısırgan otunu ilave edin. 5 dakika kaynattıktan sonra süzün. Demlenen bitkinin suyuyla saç ve derinizi yıkayın. Yaklaşık yarım saat bekledikten sonra sadece su ile durulayın.

Bit ilacı ile saçta bit ve sirke nasıl temizlenir?

Saçta Bit ve Sirke Nasıl Temizlenir

Eczanelerde satılan bit ilaçları şampuan ve sprey olarak satılmaktadır. Yanında bit tarağı ile satılan bu ürünler en az 3-4 kullanımlık olarak satılmakta ve hafta da bir kez kullanılması tavsiye edilmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken plastik bit tarakları kırıldığı ve deriyi tahriş ettiği için kullanılması pek tavsiye edilmemektedir. Metal olan bit tarakları plastiklere göre daha işlevsel ve kullanımı daha kolaydır.

Unutmayın; saçlarınızın bitlenmemesi için en iyi yöntem bundan korunma yollarını bilmektedir. Bunun için Bit Nedir ve Korunma Yolları Nelerdir yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

1 Yorum

Yorum Yap