Bilgisayar

Tarayıcı Geçmişi Nasıl Temizlenir

Arama geçmişi nasıl silinir

Tarayıcı geçmişi nasıl silinir? İnternet geçmişi nasıl silinir? Ön bellek nasıl temizlenir? Geçmiş aramaları silme

Tarayıcı geçmişi silmek yani internet geçmişini silmek için hangi cihazı veya tarayıcıyı kullandığınıza göre değişiklik gösterir. Tarayıcı geçmişini silmek yeterli olmayıp, google kimliğinizden de geçmişinizi silmeniz gerekir. Öncelikle tarayıcı geçmişini silmeyi, yazının devamında da Google kimliğinizden ve Youtube izleme geçmişinizi silmek hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Masa Üstü Bilgisayarlarda Tarayıcı Geçmişi Silme

Google Chrome Geçmişi Silme

Google Chrome geçmişi silmek için sağ üst köşede bulunan üç noktalı menü işaretine tıklayıp, açılan menüde Geçmiş i tıklıyoruz. Burada yana açılan seklemerde tekrar Geçmiş e tıklayarak Chrome geçmişini açıyoruz. Sol menüdeki Tarama Verilerini Temizle linline tıkladıktan sonra bize seçenekler açılıyor. Bu pencerenin kısa yolu Ctrl H tuşudur.

Chrome Tarama Geçmişi Silme

İsteğe bağlı olarak görseldeki gibi tüm seçenekleri seçip, hangi zaman aralığındaki geçmişi silmek istiyorsanız o aralığı seçerek Tarama Verilerini Temizle butonuna tıklayarak geçmişi silebilirsiniz.

Mozilla Firefox Geçmişi Silme

Mozilla firefox geçmişi silmek için sağ üst köşedeki üç çizgili ikona tıklayarak açılan menüde Geçmiş (Geçmişimi Göster)’e tıklıyoruz. Tekrar Açılan alanda Yakın Geçmişi Temizle’ye tıklıyoruz. Açılan menüde silmek istediğiniz alanları ve zaman aralığını seçerek Mozilla Firefox tarayıcı geçmişini silebilirsiniz.

Mozilla Firefox tarama geçmişi silme

 

Cep Telefonlarında Tarayıcı Geçmişi Silme

Android Telefonlarda Geçmiş Silme

Android telefonlarda geçmiş silmek için yine kullanılan tarayıcıya göre değişkenlik gösterebilir, fakat masa üstünde olduğu gibi aynı yolları izleyerek tarama geçmişinizi silebilirsiniz.

iPhone, iPad veya iPod touch‘ınızda Safari‘den geçmişinizi ve çerezleri silme

iPhone, iPad veya iPod touch‘ınızda Safari‘den geçmişinizi ve çerezleri silmek için Ayarlar > Safari > Tarihçeyi ve Web Sitesi Verilerini Sil e dokunarak tarama verilerini silebilirsiniz. Eğer bununla sürekli uğraşmak istemiyorsanız Özel Dolaşma özelliğini sol alt taraftan aktif edebilirsiniz. Tarayıcıyı kapattığınız zaman tüm veriler otomatikman silinecektir.

Safari geçmişi nasıl temizlenir

Google Kimliğinde Arama Geçmişi Silme

Tarayıcıdan geçmişi silmemize rağmen eğer google ile giriş yaptıysanız tüm arama ve gezinme geçmişiniz hesabınızda halen duruyor. Bu alanda Arama Geçmişi, Görsel Arama Geçmişi, Google Play Arama Geçmişi, Youtube Arama Geçmişiniz bulunmakta.

Google kimliğinizden de silmek için yapmanız gerekenler:

  • https://myactivity.google.com adresine gidin.
  • Sol menü den Etkinlik Silme Ölçütü linkine tıklayın.
  • İsteğinize göre tüm etkinliğinizi veya belirli başlıkları seçerek arama geçmişinizi silebilirsiniz.

Tarayıcı geçmişinizi sürekli silmek ile uğraşmak istemiyorsanız tarayıcıların Gizli Pencerelerini kullanabilirsiniz. Menü > Gizli Pencere ile açtığınız sayfalarda aramalarınız ve geçmişiniz kaydedilmez.

Tarayıcı geçmişini silmek bilgisayarda ve telefonda biriken ön belleği temizleyeceği için boş yer kaplayan depolardan kurtulursunuz.

Yorum Yap